11 22 33 44
html slideshow by WOWSlider.com v7.7
background

Teak

 

TEAK – jakość, wygoda i elegancjaDrzewa teakowe (teczyna) rosną naturalnie w południowej i południowo-wschodniej Azji tworząc rozległe lasy monsunowe. Dostarczają bardzo wartościowego drewna o unikalnych własnościach, które zalicza się do najważniejszych gatunków drewna użytkowego sprowadzanego z Azji. Z tego też powodu teczyna uprawiana jest także na plantacjach.

Drewno teakowe ma barwę od żółtej do ciemnobrązowej, jest średnio twarde i niezwykle trwałe. Do dziś zachowały się sprzęty wykonane z niego ponad 1000 lat temu.


Wyjątkowe właściwości tego drewna są rezultatem wysokiej zawartości kauczuku, substancji oleistych i kwasu krzemowego. Dzięki nim drewno teakowe jest naturalnie zabezpieczone przed butwieniem, substancjami chemicznymi (wykonywano z niego obudowy akumulatorów) i szkodnikami (nawet świdrakiem okrętowym). Drewno to nie nasiąka wodą, nie przyjmuje zanieczyszczeń, posiada stabilne parametry kurczliwości i pęcznienia, jest odporne na ścieranie i nawet mokre stanowi świetną powłokę antypoślizgową.

Wszystkie te cechy sprawiły, że od wieków drewno teakowe było surowcem bardzo cenionym i poszukiwanym, znajdującym zastosowanie głównie w szkutnictwie.

Obecnie wykorzystuje się je głównie w budownictwie jachtowym do wykładania pokładów i wykonywania stolarki wykończeniowej. Pokłady z drewna taekowego mają między innymi polskie żaglowce „Dar Młodzieży”, „Pogoria” czy „ Fryderyk Chopin”.
Drewno to stosowane jest coraz chętniej także na lądzie jako wykończenie tarasów bądź jako podłogi w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, baseny, kluby SPA itd.). Używane jest w meblarstwie do produkcji mebli ogrodowych, łazienkowych i kuchennych.

Powierzchnie z drewna teakowego nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu, dają wrażenie ciepła i dyskretnej elegancji w swoim otoczeniu
.

2024  Teakworld      Designed by ArtMk.pl

teak | pokłady marynistyczne | pokłady teakowe | jachty